Popis
Dřevěné rytmické zátky velké i malé vydávají výrazně znělé a přitom nehlučné zvuky ve dvou kontrastních výškách podle rozdílné velikosti použitého nástroje. Rytmické zátky velké kruhového tvaru o průměru 5 cm a výšce 2,5 cm mají hlubší zvuk na rozdíl od rytmických zátek malých, rovněž kruhového tvaru o průměru 3 cm a výšce 2,5 cm, které mají přirozeně zvuk vyšší. Dřevěnými rytmickými zátkami se hraje o sebe krátkým odpruženým úderem. Toho se dá dobře využít k metrorytmické souhře s využitím rozdílnosti zvuků dvou velikostí zátek nebo i v kombinaci s nejhlubším zvukem dřevěných rytmických vajec, jimiž se hraje o sebe rovnými ploškami, krátce vrchním vejcem o spodní na těžkou dobu taktovou. Hra s těmito nástroji vyžaduje přesné řízení pohybů dle kontroly zraku, sluchu či hmatu a posiluje metrorytmické cítění.
Dvěma malými či velkými rytmickými zátkami se nejčastěji hraje metrum říkadla v prostoru ve tvaru osmy zdola nahoru a zpět: jedním úderem vždy dole ve výši pasu, pak uprostřed v oblasti ramen a poté nad hlavou. Nato se pokračuje sestupně. Hra ve tvaru osmy se stále opakuje, svislý pohyb paží brání nežádoucímu zrychlování úderů. Další možností je přesná souhra dvojice hráčů s velkými a malými rytmickými zátkami. Ta je průpravou rytmického dvojhlasu, který příjemně a zajímavě zní jako zvukomalebný doprovod rytmické deklamace veršů či zpěvu písní.
Hra malými rytmickými zátkami dává prostor k instrumentální tvořivosti. V určeném formovém dílu písně při hře ve dvojicích ťuká jedno z dětí vlastní rytmickou figuru o nastavené plošky velkých rytmických zátek spoluhráče. Jejich role se v průběhu hry mění dle opakovaných a kontrastních dílů písně. Hru malými či velkými rytmickými zátkami je možné spojit také s pohybem. Při volném pohybu prostorem lze hrát v rozdílné výšce směrem od země, ťukat o podlahu, hrát při chůzi či otáčení dokola.